50 éve avatták fel a Siófoki Városi-Járási Művelődési Központ és Könyvtár épületét.
Hosszú várakozás után 1976. június 5-én Dr. Molnár Ferenc kulturális államtitkár avatta fel a Városi-Járási Művelődési Központ és Könyvtár elnevezésű intézményt. A tetszetős, modern kivitelű létesítményt a budapesti MÁV Tervező Intézet csoportja tervezte, a beruházással a SOMBER foglalkozott, a kivitelezők népes gárdájából a Somogy Megyei Állami Építőipari Vállalatot, a RÁVISZ-t és a Fővárosi Kiállítás Kivitelező Vállalatot érdemes kiemelni.
A Művelődési Központ és Könyvtár közös szervezésű intézmény volt. Közös irányítás alatt, közös gazdálkodásban egy apparátuson belül, egységes közművelődési elveknek megfelelően dolgoztak népművelők és könyvtárosok. Az intézménynek területi feladatai is voltak. A siófoki járás közművelődési módszertani központjaként hálózatába tartozott a járás valamennyi művelődési otthona, könyvtára és klubkönyvtára.
Az új intézmény építési munkálatai már 1969-ben elkezdődtek, így az építkezés végére a leendő könyvtár kicsinek bizonyult, csak a felnőttrészleg költözhetett, a gyermekkönyvtár maradt a régi épületben.
Megváltoztak a könyvtár működési feltételei is. A felnőtt részleg tágas, jó térkialakítású könyvtárba költözött, s a növekvő olvasószám tanúsította, hogy a szép környezet egyben jó olvasótoborzó is volt.
A szabadpolcos kölcsönzőterembe tágas hírlapolvasóból lehetett feljutni. A napi- és hetilapok, a magyar és idegennyelvű sajtóanyag mindenki rendelkezésére állt (még vasárnap délelőtt is) függetlenül attól, hogy beiratkozott olvasó, vagy csak alkalmi böngésző volt az érdeklődő. A kölcsönzőteremben a tematikus elrendezésnek megfelelően kapcsolódtak a folyóiratok a különböző kötetekhez. A kutatók számára hozták létre a Balatoni Bibliotékát, amelyben az általános kézikönyvtári anyagon túl a Balatonnal kapcsolatos helytörténeti anyagot tárolták. A Balatoni Intéző Bizottság segítségével ugyancsak itt hozták létre a mikrofilm-archívumot is.
A könyvtár egyik büszkesége a fonotéka volt, mely ősztől állt a zenekedvelők rendelkezésére. A hanglemeztár értékes lemezeit fülhallgatón keresztül sztereó minőségben hallhatták a zeneszeretők.
A ’70-es, ’80-as évek az olvasóvá nevelés jegyében teltek. Az Írószövetség által indított Olvasó népért mozgalom keretében, „Olvasó munkásért”, „Olvasó ifjúságért” címmel meghirdetett programok, olvasásra buzdító kampányok zajlottak, elsősorban szocialista brigádok, KISZ szervezetek megnyerésével. Ebben az időszakban színes, sokoldalú rendezvényszervezés folyt a könyvtárban. Az 1970-es években olyan jelentős személyeket látott vendégül az intézmény, mint például Baranyi Ferenc, Fodor András, Nemes Nagy Ágnes, Mándy Iván vagy Lengyel Dénes. Az 1980-as évek elején a meghívottak között volt többek között Magyar Kálmán, László Gyula, Karinthy Ferenc és Cseh Tamás. Itt mutatták be a Szántódi füzeteket, 1982-ben pedig „A vasúton innen és túl…” címmel tartották a Somogy folyóirat estjét. Még hosszan folytathatnánk a sort…
1985 augusztusában földrengés rázta meg a várost, melynek során a gyermekkönyvtár épülete is használhatatlanná vált, le kellett bontani. Az újjáépítést követően 1988-ban adták át az új épületet. 2004-ben a Földhivatal megvásárolta az önkormányzattól azokat a helyiségeket, amelyek addig a gyermekkönyvtár rendelkezésére álltak, így új helyet kellett találni. 2004 májusában nyílt meg újra a Siófoki Városi Könyvtár gyermekrészlege a Kálmán Imre sétány 11. szám alatt.
A 90-es, és az ezredforduló körüli években tovább változtak a könyvtárral szembeni elvárások, jelentősen átalakultak az olvasói igények, a zsúfoltság egyre elviselhetetlenebbé vált. Alapítása óta a művelődési központ épülete a negyedik otthona volt könyvtárnak, ahol 35 évig szolgálta az intézmény az olvasókat.
2009. október 21-én rakták le Siófokon az 1,2 milliárd forintból épülő új könyvtár alapkövét. Hamarosan tehát újabb költözés következett. Erről a 15 éves évfordulón fogunk megemlékezni.
A képeken:
Az új épület
A megnyitó ünnepségen készült fotók
Rendezvények a könyvtárban: Karinthy Ferenc, Domokos Mátyás, a Szántódi füzetek bemutatója, Somogy-est, Cseh Tamás
Az újjáépített gyermekkönyvtár
A könyvtár munkatársai az 1990-es évek elején és az 50 éves ünnepségen
A zsúfolt olvasóterem
Források:
BRTK Könyvtár, Helytörténeti Gyűjtemény
Fazekasné Mulesza Olga (Szerk.): Emlékkönyv, Városi Könyvtár, Siófok, 1997
H. B.: Új művelődési központ Siófokon: Balatoni dalosünnep – Szobor- és festménykiállítás = Somogyi Néplap, 1976. június 5., 5.
Pusztai Fruzsina: Könyv, könyvtár, kultúra Siófokon a sajtó tükrében II., SiópArt, 2022/1.szám, 46-63.
Troszt Tibor: A város új intézménye: A művelődési központ és könyvtár =Tanácstagi Tájékoztató a Siófoki Városi Tanács tagjai részére, 1976. november 5-7.



















