120 éve született Daday Kálmán

Daday Kálmán 1904. október 9-én született a Kerkabarabáson, a helyi néptanító 14 gyermeke közül, negyedikként. Tehetségét és művészetszeretetét a családból hozta magával. A polgári iskola után a budapesti I. kerületi tanítóképzőbe került, ahol rajzaival díjat is nyert. Művészpályára készült, de édesanyja halála miatt tanítói állást kellett vállalnia, hogy a nagy család gondjain segítsen.

Daday Kálmán 1927-től mint rajztanár a fiatalok esztétikai és művészeti nevelésével foglalkozott Torvaji tanítói működése idején ismerkedett meg Rudnay Gyulával, aki „bábonyi festőtanyáján” tanítványul fogadta, együtt festették a falu apró fehér házait, karcsú jegenyéit, nyárfáit, düledező kerítésű udvarait, ágaskodó gémeskútjait. Daday hét kilométerre lakott Bábonytól, s amikor Rudnay ott volt, naponta átkerékpározott hozzá.

Amikor 1938-ban Siófokra került, a mindennapi oktató-nevelőmunkája mellett évtizedeken keresztül részt vett a közművelődésben is mint a siófoki Dalkör másodkarnagya, egy időben karnagya is. A Muzsinszky Nagy Endre festőművésszel együtt megalapított Képzőművészeti Szabadiskolát több mint negyedszázadig vezette. Ő maga is sokat rajzolt, festett könnyű akvarelleket, csendéleteket, impresszionisztikus tájképeket készített.

Mélységesen szerette a természetet, alkotásainak témáit főként Siófok, Veszprém, Sopron, Kőszeg, valamint a Balaton világa adta, ihlette. Szívesen festett a tó partján, képein felfedezhetjük közeli és távoli környékünk pompázatos és színdús hangulatait. Nagy sikerrel szerepelt pedagógustárlatokon, több egyéni kiállítása volt Siófokon, Kaposváron. Utolsó kiállítását 80. születésnapja alkalmából rendezte a város a Dél-Balatoni Kulturális Központban. Néhány alkotása a Kálmán lmre Emlékház képzőművészeti gyűjteményében, a város közintézményeiben és nagyon sok magángyűjtőknél található, illusztrációkat készített az 1989-ben megjelent Siófok monográfia iskolatörténeti tanulmányához. Siófokon hunyt el 1990. július 21-én.

A fotókon: Daday Kálmán, családja, alkotásai, 80. születésnapi kiállítása

Mizerák Beáta: Daday Kálmán 1904-1990 tanár, festőművész. Siófok, 2004.
Horváth János: Képzőművészek Somogyban. Somogy képzőművészei 1780-1945 – Iskola és levéltár 32. (Kaposvár, 1990)