Krisztus hajója
Az 1980-as évek közepén a félszáznál alig több tagot számláló evangélikus gyülekezet templom építését határozta el. Elképzelésük megvalósítását nagyban segítette, hogy 1985-ben új lelkész érkezett a közösségbe, Józsa Márton, akinek megbízására az organikus stílusban épített templomot Makovecz Imre tervezte. Küzdelmes építése még a szocializmus idejére esett, a munka megszervezése szinte kizárólag az idős lelkipásztorra hárult. A templom tervei 1986-ban készültek el, az építés 1990-ig tartott.
A szükséges faanyag jó részét Siófok finn testvérvárosa, Oulu küldte, ezért hálából a templom körüli közterületet Oulu parknak nevezték el. Az 1992-es sevillai világkiállítás magyar pavilonjának hét tornya közül az egyik ennek a templomnak a tornyát mintázta.
Belső faszerkezetek részletei a norvég középkori fatemplomokat idézi. A földből kinövő, antropomorf templomtömeg szárnyas szemekkel fogadja a látogatót. A domináns tetőszerkezet erős ívei bárkát formálnak, mely a keresztény szimbolikából jól ismert. A „Krisztus hajójának” is nevezett épület négy része a négy égtáj felé mutat, négy bejárata is van. Jelképrendszere gazdag: a főbejárat felett angyalszárnyak láthatók, amelyek a templomba betérőket „óvják”, a tető csúcsán pedig életfát helyeztek el, amelyből kereszt nő ki: ennek jelentése az, hogy a golgotai kereszt nem a halált jelképezi, hanem az örök élethez vezető utat mutatja. Oltárképe nincs, helyette az oltár fölött Péterfy László A feltámadott szobra című alkotása áll.
A templom mellett álló lelkészlakhoz kerek, fakupolás gyülekezeti terem tartozik.
Mostanra a város egyik fő látnivalójává vált templom szentelésére 1990. június 30-án került sor.
2004-ben szentelték a hangversenyeken való megszólalásra is alkalmas sípos orgonát. A két manuálos, pedálos, 17 regiszteres orgona budapesti AQUINCUM orgonagyárban készült.
A templom Országos műemléki védelmet is kapott. A kormány 2013-ban határozott Makovecz Imre, Kossuth-díjas építész életművének gondozásáról, ennek a döntésnek volt része az egyes alkotások műemléki védelem alá helyezése is. A Siófok jellegzetességének, egyik legmeghatározóbb épületének számító, Fő utcai evangélikus templom korábban is védettséget élvezett, helyi oltalom alatt állt.
Az épület 2015-ben megkapta az Örökségünk – Somogyország Kincse címet, ugyanebben az évben felvételre került a Somogy Megyei Értéktárba, 2020-ban pedig Siófok Település Értéktárába.
A képeken a templomszentelés pillanatai és a templom.
A 30 éves templomról készített összeállítás:
Evangélikus riportok – 30 éves a siófoki evangélikus templom
Források:
Műemlékké nyilvánították a siófoki „Makovecz templomot”
http://evangelikus.hu
Orgonaépítés a siófoki „Makovecz-templomban”. Evangélikus Élet. 69. évf. 9. szám. 2004. 02. 29.
https://library.hungaricana.hu/hu/view/EvangelikusElet_2004/?query=si%C3%B3fok%20evang%C3%A9likus%20gy%C5%B1lekezeti%20terem&pg=100&layout=s
Tóth-Szöllős Mihály: Krisztus hajójában lehet biztos kikötőbe jutni. Templomszentelés Siófokon
Evangélikus Élet, 55. évf. 29. szám, 1990.július 22.
https://somogyiertekek.hu/oroksegunk-somogyorszag-kincse/dijazottak/siofoki-evangelikus-templom.html