Május 10-e a madarak és fák napja. Története több mint száz éves múltra tekint vissza. Az 1906-ban indult kezdeményezés hosszabb-rövidebb megszakításokkal ugyan, de széles tömegmozgalommá nőtte ki magát.
A magyar országgyűlés 1906-ban foglalta törvénybe az 1902. május 19-én, a „mezőgazdaságra hasznos madarak védelme” érdekében megkötött párizsi egyezményt.
Az egyezmény hatására Chernel István ornitológus, Herman Ottó barátja még ugyanebben az évben Kőszegen állatvédő egyesületet alapított, majd az országban elsőként a Szent Benedek-rend kertjében megrendezte a „Madarak Napját”. A példa követőkre talált.
Herman Ottó közbenjárására az Országos Állatvédő Egyesület levelet intézett gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszterhez, amelyben javasolta, hogy minden elemi és népiskolában egy tavaszi vagy nyár eleji külön napot minden tanító annak szentelhessen, hogy megismerteti a gyermekekkel a fák és madarak értékeit, a fák és a fásítás jelentőségét, a hasznos madarak fészkelésére, szaporítására és védelmére vonatkozó legfontosabb tudnivalókat.
A madarak és fák napjának méltó megünneplését a tanítók számára kiadott útmutatók és „vezérfonalak” is segítették. Ezek közé tartoztak azok a könyvek és kiadványok, amelyeket a korszak neves szakemberei készítettek.
Az első világháborúig a madarak és fák napját minden évben megünnepelték, így a természet- és állatvédelem iránti elkötelezettség komoly ifjúsági mozgalommá szerveződött. Az első világháború kitörése azonban félbeszakította és háttérbe szorította a természetvédelem pozitív kezdeményezéseit. A két világháború között az iskolákra bízták a madarak és fák napjának megünneplését, ezt különböző módon és különböző intenzitással tették. 1945 után sokáig nem hallunk e napról, csak az 1954. évi madárvédelemről szóló minisztertanácsi rendelet említi ismét mint a madárvédelem tömegmozgalommá való fejlesztésének egyik eszközét. Legközelebb az 1982-ben kiadott természetvédelmi törvény záró rendelkezései között találkozunk vele, hagyományként említve. A rendszerváltozás után ismét feléledt megünneplése, elsősorban az óvodákban és az iskolákban.
Forrás:
A Madarak és Fák Napjának megünneplése a 20 század elején
https://mnl.gov.hu/…/a_madarak_es_fak_napjanak…
A fotón: Madarak és fák napja a katolikus elemi népiskolában 1938-ban.
A képen a diákok mellett láthatjuk Wohlmuth Imre plébánost, Ujváry István, Ujváry Istvánné, Amancsics Karola, Gruber (Zákonyi) József, Nyakas József, Daday Kálmán, Ujhegyi Gyula tanítókat.